Червона площа, вид на храм Василя Блаженного (Фото: Sailorr, Shutterstock)Девізом Міжнародного дня пам'ятників та історичних місць (International Day for Monuments and Sites) стали слова: «Збережемо нашу історичну батьківщину».
Цей День встановлено в 1982 році Асамблеєю Міжнародної ради з питань охорони пам’яток і визначних місць (ICOMOS), створеної при ЮНЕСКО. Свято відзначається в світі з 18 квітня 1984 року.
Велика китайська стіна (Фото: omers, Shutterstock)В 1924 році в СРСР Інструкцією Наркомпросу був розроблений Указ (на підставі постанови Всеросійського ЦВК і Раднаркому від 7 липня 1924 року), за яким виконавчим комітетам повинні стежити за тим, щоб «городища, кургани, могильники та інші місця, що представляють історичну цінність, не розкривалися, не були розкопані в будь-яких господарських цілях, а в окружності пам'ятників залишалася б недоторканною охоронна смуга від однієї сажні і більше, залежно від розміру та значення пам'ятника».
У 1934 році вийшла постанова, згідно з яким заборонні заходи Указу вважаються застарілими і непридатними внаслідок великого розмаху господарського будівництва.
Стоунхендж, Англія (Фото: Matthew Jacques, Shutterstock)У 1976 році в Радянському Союзі був прийнятий Закон «Про охорону і використання пам'яток історії і культури», але цей закон фактично не працював. На Україні в даний момент діє прийнятий 06/08/2000 закон 1805 "Про охорону культурної спадщини"
У Європі з історією звертаються набагато обережніше, європейські країни зберігають навіть історичні ландшафти і пейзажі місцевості. Наприклад, у Франції проводять відновлювальні роботи ландшафтів пам'ятних місць навіть після археологічних розкопок. На півночі Англії в практично незайманому вигляді збережений Адріанів вал, побудований при римського імператора Адріана для охорони північних кордонів імперії і простягнувся на 117 кілометрів.
Использованы материалы интернет ресурса www.calend.ru