Наказ Мін’юсту від 02.08.2011 р. №1936а/5 Про затвердження Порядку доступу нотаріусів до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно
Під державною реєстрацією речових прав на нерухоме майно (далі — державна реєстрація прав) розуміють офіційне визнання та підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (ст. 1 Закону №1952 Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень)
Обов’язковій державній реєстрації підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державним органам, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юрособам, зокрема:
- право власності на нерухоме майно;
- право володіння; право користування; право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб; право забудови земельної ділянки; право господарського відання; право оперативного управління; право постійного користування та право оренди земельної ділянки; право користування (найму, оренди) будівлею або іншими капітальними спорудами, їх окремими частинами; іпотека; довірче управління майном;
- податкова застава, предметом якої є нерухоме майно, та інші обтяження.
У Державному реєстрі прав реєструються права на такі об’єкти, як:
- житлові будинки;
- квартири;
- будівлі, в яких розташовані приміщення, призначені для перебування людини, розміщення рухомого майна, збереження матеріальних цінностей, здійснення виробництва тощо;
- споруди (інженерні, гідротехнічні тощо) — земельні поліпшення, що не належать до будівель та приміщень, призначені для виконання спеціальних технічних функцій;
- приміщення — частини внутрішнього об’єму житлових будинків, будівель, квартир, обмежені будівельними елементами.
Отже, будь-які операції з майном, особливо ті, що відповідно до вимог ЦКУ підлягають нотаріальному посвідченню, значно зростуть у ціні з 1 січня 2012 року.
Приводом для такого висновку став наказ Мін’юсту про умови та підстави доступу нотаріусів до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (далі — Державний реєстр прав) при здійсненні нотаріальних дій.
Так, доступ до Державного реєстру прав надається (припиняється) на підставі договору. Це стосується не лише приватних нотаріальних контор, а й державних.
За пошук відомостей у Державному реєстрі прав справляється плата у розмірі, що встановлюється Міністерством юстиції України. На сьогодні розмір плати за такі послуги ще не встановлено.
Наталія КАНАРЬОВА, «Дебет-Кредит»
- Утверждена новая форма отчетности № 5-ПН
- Заповнюємо разом Декларацію з податку на прибуток
- Затверджена нова форма звітності №5-ПН
- Повышены минимальные цены на алкогольные напитки
- Кабмин установил доплаты к пенсиям
- Мінфін скасував форму посвідчення про відрядження
- Оновлено Звіт про Єдиний соціальний внесок (додаток 4, 5, 6) та затверджено новий Звіт про настання нещасного випадку
- Щодо подання Звіту про суми податкових пільг
- Закон № 3609 вернул ГНАУ право утверждать обобщающие налоговые консультации
- ГНАУ разъяснила, как вести учет отходов на предприятии