Квітень 2012
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Як протистояти страховому "рекету" банків

Друк

Кампанія Антимонопольного комітету із захисту прав позичальників-фізосіб захлинулася. До такого висновку дійшли фінансисти, що почали минулого тижня підбивати підсумки "кредитного проекту" АМК: чиновники наполягали на тому, що позичальники, яких банки змушують при кредитуванні купувати поліси страхування заставленого майна (нерухомість, КАСКО) та від нещасного випадку, мають право самостійно вибирати для цього компанії.

Більшість банків формально розширили перелік страхових партнерів, але афілійовані СК, як і раніше, залишаються у фаворі. Пробитися ж у фінустанову з договором від неакредитованого страховика практично неможливо. Кредитори або геть відмовляються приймати несанкціоновані поліси, або підвищують позичальникам ставки за кредитами.

Депозитний шантаж

На початку квітня виповниться рівно рік з моменту підписання банками і страховиками Правил співробітництва, пов'язаного з кредитуванням, які повинні налагодити взаємини фінансистів. Розробку цього документа ініціював Антимонопольний комітет, який позичальники завалювали скаргами на фінустанови.

Найбільші банки заганяли клієнтів в нечисленні афілійовані або партнерські СК, часто не надаючи навіть хоч трохи вибору (в список найбільш злісних порушників конкурентного законодавства потрапили ПриватБанк, Укрсоцбанк, УкрСиббанк, ОТП Банк і Райффайзен Банк Аваль).

У свою чергу нав'язані позичальникам страховики ломили за поліси запаморочливі ціни. Але коли справа доходила до виплат, часто-густо порушували зобов'язання перед клієнтами. Зрештою АМК пригрозив банкірам штрафами, якщо ті не почнуть офіційно публікувати вимоги до СК, поліси яких можуть купувати позичальники, і переліки акредитованих компаній. Побоюючись санкцій, фінансисти змушені були піти на поступки. "Умови і процедура проходження страховими компаніями акредитації стали більш прозорими, вони публікуються більшістю банків на сайтах.

Це вже великий успіх: ще рік тому для отримання такої інформації треба було витратити багато часу", - констатує директор управління роботи з банками СГ "PZU Україна" Роман Кобко. Зокрема, перелік СК, акредитованих в Укрсоцбанку, за минулий рік розширився з п'яти до 30, в ОТП Банку - з трьох до 15. Більш перебірливими залишаються УкрСиббанк (сім акредитованих компаній проти чотирьох рік тому) і Райффайзен Банк Аваль (п'ять СК, а не дві-три, як раніше).

Непохитну впертість продемонстрував лише ПриватБанк. На його сайті фігурує тільки один страховик, який є генеральним партнером фінустанови, - афілійований з ним "Ингосстрах". При цьому, як наголошується на сайті банку, "виплати СК "Інгосстрах" гарантує сам ПриватБанк".

Якщо п'ятірка фінустанов, які перебували під ковпаком Антимонопольного комітету, пішла хоч на якісь істотні поступки клієнтам, то інші кредитори, які працюють з населенням, мало змінили свої споживчі програми. Вони, як і раніше, не визнають поліси неакредитованих компаній, виставляючи суб'єктивні вимоги до СК, страховки яких дозволяють купувати своїм позичальникам. Серед таких двозначних критеріїв - вимога про бездоганну ділову репутацію, відсутність негативного досвіду банку у співпраці з тим чи іншим страховиком, наявність позитивних висновків фінустанови щодо фінансового стану страхової компанії (без вказівки чітких критеріїв оцінки) і низка інших.

Кредитори часто-густо застосовують схему фіктивної акредитації. Щоб не потрапити в немилість АМКУ, вони номінально оформляють з СК партнерські угоди, але фактично не дають їм бізнесу. "Одним СК банки дають застрахувати заставне майно вартістю 50-100 млн грн. Враховуючи, що умови таких договорів в основному передбачають франшизу 5-10%, що дає невисокий тариф (0,03-0,05%), платежі страховика складуть 15 - 50 тис. грн., але відведений компанії ліміт при цьому буде вичерпаний. А своїй "рідній" СК банки віддають беззбиткове страхування споживчих кредитів на ті ж 50-100 млн грн., але під тариф 2-5%, а також КАСКО з тарифами 5 -8%. У підсумку їхні платежі складають мільйони гривень", - зазначає голова комісії зі страхування Українського товариства фінансових аналітиків В'ячеслав Черняхівський.

Два найбільш вагомі аргументи страхової компанії при акредитації у фінустанові - це високий розмір комісійної винагороди та розміщення в банку депозитів і поточних рахунків СК. Причому апетити фінансистів постійно зростають. Донезмоги ситуація загострилася в кінці минулого року через кризу ліквідності, що спостерігалася в системі.

Фінустанови, які відчайдушно потребували гривневого ресурсу, повально вимагали у страховиків поповнення і без того важких депозитів. "Рік почався з того, що більшість банків звернулися із запитами на збільшення внесків і розміщення нових. Крім того, вони стали проявляти ініціативу у співпраці, намагаючись залучити страхові компанії як корпоративних клієнтів", - розповіла "ДС" начальник відділу роботи з фінансовими інститутами АСК "ІНГО Україна" Тетяна Симоненко.

В середньому для отримання акредитації в фінустанові зараз потрібно розмістити 3-5 млн грн. Деякі ж кредитори вимагають внесення депозиту за кожну лінію бізнесу СК: окрема сума повинна бути розміщена за можливість страхувати КАСКО, нерухомість, продавати поліси страхування від нещасного випадку тощо. У цьому випадку оформлення партнерських відносин може вилитися страховикові в 7-10 млн грн.

Всі - в суд

Як і раніше, з великим скрипом позичальникам вдається умовляти фінансистів приймати поліси неакредитованих компаній. За словами Тетяни Симоненко, пролобіювати свого страховика вдається в основному великим позичальникам - великим українським і міжнародним корпораціям. У простих смертних практично немає шансів наполягти на своєму. "Банк розглядає подібні питання індивідуально і залишає за собою право відмовити позичальникові в узгодженні неакредитованої СК.

Рішення приймається на підставі документів фінансової звітності, наданої страховою компанією", - повідомила "ДС" начальник відділу банківського страхування ОТП Банку Оксана Невмержицька-Коваленко. "Клієнтові потрібно чимало часу, щоб вступити в переговори з банком, наполягти на винесенні цього питання на кредитний комітет, вивчити кредитний договір, уточнивши, чи прописана там умова про обов'язкове страхування в акредитованій компанії.

Якщо така вимога є, йому доведеться застрахувати заставу в банківського страховика або погодитися з тим, що кредитор застосує штрафні санкції. Найчастіше це підвищення ставки за кредитом", - зазначив директор департаменту з розвитку і підтримки регіональної мережі СК "Наста" Віталій Вілінчук.

Такий підхід фінансисти найчастіше мотивують інтересами клієнтів. Мовляв, застрахувавши в неблагонадійної СК, позичальник може не дочекатися виплати страховки. "Якщо клієнт приносить договір страхування від компанії, яка не акредитована в банку, і даний договір відповідає вимогам фінустанови до договорів страхування, ми його приймаємо. Ніякі штрафні санкції до нього при цьому не застосовуються. Але вся відповідальність за вибір партнера лежить на клієнті.

Банк у разі такої необхідності не зможе допомогти йому у врегулюванні питань при страховій події", - сказав "ДС" заступник голови правління УкрСиббанку BNP Paribas Group Костянтин Лежнін. Насправді фінансисти піклуються лише про власну вигоду, адже, навіть нав'язавши клієнту страховика, вони згодом мало цікавляться його подальшою долею. Яскравий приклад - банкрутство в 2009 р. компанії "Страхові традиції", зазначеної під першим номером в списках партнерів багатьох банків.

Після того як СК заявила про проблеми, кредитори, які раніше нав'язали клієнтам поліси "Страхових традицій", змусили тих купувати нові договори страхування авто і майна, що вилилося додатково ще в кілька тисяч гривень. Саме тому банківські позичальники все частіше починають судитися з фінансистами, які намагаються нав'язати їм своїх страховиків.

"Останнім часом таких суперечок стає все більше, оскільки у своїх договорах фінустанови встановлюють неправомірні штрафи за страхування в неуповноважених компаніях. Крім того, страхування в неуповноваженої компанії є однією з підстав вимагати дострокового повернення всієї суми кредиту. Наскільки мені відомо, є ціла низка позитивних рішень для позичальників, у яких вони оскаржували нав'язування їм СК та стягнення у зв'язку з цим штрафів (або підвищення відсотків за позиками). Такі випадки були при погашенні кредитів в Райффайзен Банку Аваль і Альфа-Банку", - розповів "ДС" старший партнер адвокатської компанії "Кравець, Новак і Партнери" Ростислав Кравець.

Основний аргумент банків у судах - це підписаний кредитний договір: мовляв, якщо позичальник його підмахнув, значить, погодився з його умовами. Клієнти ж наполягають на тому, що під час укладання угоди з фінустановою їм відмовили в можливості його коригувати.

Юристи стверджують, що в більшості випадків українські служителі Феміди сьогодні стають на бік клієнтів, і прогнозують підвищення їх активності в судах. "Якщо Держфінпослуг і АМКУ й надалі будуть діяти в частині контролю над діяльністю страхових компаній і кредиторів, то число суперечок з кожним роком буде тільки збільшуватися, незважаючи на зменшення обсягів кредитування", - упевнений пан Кравець. Очікується, що пік позовної активності припаде на осінь 2012 р., а найактивніше судитися з банками стануть в Києві, Харкові, Дніпропетровську та Одесі - тих же регіонах, що і зараз.

 

За матеріалами ua-banker

Использованы материалы "Дебет-Кредит" украинский бухгалтерский портал

Максим Наливкин

Курси валют

online pro

TOP новин за місяць

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
Prev Next

Індекс інфляції за березень 2012 р. — 100,3%

09-04-2012 Перегляди: 254

За повідомленням Державного комітету статистики, індекси у березні 2012 р. становили: – індекс спож...

Детальніше ...

Як визначити код УКТ ЗЕД

13-03-2012 Перегляди: 234

Підприємство — платник ПДВ поставляє імпортні товари, які були придбані у минулі роки. Як підприємст...

Детальніше ...

Додаток 7 до декларації заповнюють та подають лише державні службовці

14-03-2012 Перегляди: 211

Додаток 7 до декларації заповнюють та подають лише державні службовці, посадові особи органів місцев...

Детальніше ...

Період догляду за дитиною з 3-х до 6 років не входить до стажу

02-04-2012 Перегляди: 108

Знаю, що до стажу матері входять перші 3 роки догляду за дитиною. А період з 3-х до 6 років входить ...

Детальніше ...

Изменен срок первого обязательного повышения квалификации адвокатами

26-03-2012 Перегляди: 99

Наконец-то появилась возможность ознакомиться с официальным текстом нового Порядка повы...

Детальніше ...

Куди звертатися, щоб отримати внески СРСР (телефони, сайт, документи)

02-04-2012 Перегляди: 97

Гроші отримають лише ті українці, які за реєструються у відділенні ОщадбанкуПочати виплачувати по 10...

Детальніше ...

Кабмин планирует сократить количество документов, подлежащих нотариальной регистрации

05-04-2012 Перегляди: 96

Кабинет Министров утвердил законопроект, который сокращает количество документов, подлежащих обязате...

Детальніше ...

Розділи, з яких складається декларація про майновий стан і доходи

13-03-2012 Перегляди: 95

Декларація складається з восьми розділів, які подаються на двох двосторонніх аркушах формату А4, та ...

Детальніше ...

Президент ветировал закон, предусматривающий, что приватизированная земля не можетбыть в совместной …

14-03-2012 Перегляди: 90

Вчера, 13.03.2012 г., Глава государства ветировал Закон "О внесении изменения в статью 61 Семейного ...

Детальніше ...

Нова форма Заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг

30-03-2012 Перегляди: 83

Наказ Мінсоцполітики від 22.02.2012 р. №96 Про затвердження форми Заяви про призначення...

Детальніше ...

Покушение на Путина: в Киеве пока не нашли прямых доказательств

12-03-2012 Перегляди: 82

У следователей Службы безопасности Украины (СБУ) пока нет оснований для предъявления арестованным за...

Детальніше ...

Податок на розкіш

13-03-2012 Перегляди: 82

Податок на багатство все-таки буде введений: президент Віктор Янукович пообіцяв, що законопроект вне...

Детальніше ...

Роль Индии и Китая в Центральной Азии

12-03-2012 Перегляди: 79

Сегодня экономическое влияние Китая в Центральной Азии намного более существенно по сравнению с вли...

Детальніше ...

Оподаткування виплат нерезидентам за рекламні послуги

14-03-2012 Перегляди: 79

Лист ДПС України від 03.03.2012 р. №6325/7/15-1217 Щодо застосування пункту 160.7 статті 160 Податко...

Детальніше ...

Нацбанк указал, на основании каких документов следует открывать банковские счета "модельным…

14-03-2012 Перегляди: 78

Письмом от 13.03.2012 г. № 25-111/581-2652 Роз'яснення про зміни в порядку відкриття рахунків клієнт...

Детальніше ...

Особливості декларування екоподатку

29-03-2012 Перегляди: 77

У зв’язку зі збільшенням з 13 січня 2012 року ставок екологічного податку платники цьог...

Детальніше ...

Глава государства подписал закон, запрещающий рекламу табака

14-03-2012 Перегляди: 76

 Как сообщила пресс-служба Президента Украины, Глава государства подписал Закон Украины «О внес...

Детальніше ...

Цены на бензин в разных странах мира

12-03-2012 Перегляди: 75

Американцы всегда обожали свои автомобили и дорожили возможностью путешествовать на огромные рассто...

Детальніше ...

Назвати юрособу можна буде як українською, так й англійською мовою

14-03-2012 Перегляди: 75

Наказ Мін’юсту від 05.03.2012 р. №368/5 Об утверждении Требований относительно написания наименовани...

Детальніше ...

Особливості декларування збору за спецводокористування

05-04-2012 Перегляди: 75

У зв’язку зі збільшенням з 13 січня 2012 року ставок збору за спеціальне використання води в 1,113 р...

Детальніше ...

До ФСС з ТВП за І кв. 2012 р. звітуємо за новою формою

04-04-2012 Перегляди: 74

Нагадаємо, що 17.02.2012 р. набрала чинності постанова правління ФСС з ТВП від 16.11.2011 р. №56 Про...

Детальніше ...

Утверждены требования относительно обеспечения охраны труда работников

12-03-2012 Перегляди: 68

Министерство чрезвычайных ситуаций Украины приказом от 25.01.2012 г. № 226 Про затвердження Загальни...

Детальніше ...

Припинити підприємницьку діяльність можна буде за спрощеною процедурою

29-03-2012 Перегляди: 60

Підприємці, які за власним бажанням припиняють свою діяльність, проходитимуть спрощену ...

Детальніше ...

Перерахунок пенсій з 1 квітня 2012 року

30-03-2012 Перегляди: 59

З 1 січня 2012 року у зв’язку з набранням чинності Законом України «4282 Про Державний ...

Детальніше ...

Перенесення даних із Книги обліку доходів та витрат найманої особи до Книги ФОП

14-03-2012 Перегляди: 57

Як переносити дані із Книги обліку доходів та витрат найманої особи до Книги ФОП наприкінці місяця —...

Детальніше ...

Нагадуємо «спрощенцям» — юридичним та фізичним особам: за І квартал подаємо вперше кілька звітів!

05-04-2012 Перегляди: 57

По-перше, до 10 травня маємо подати: нову декларацію платника єдиного податку — фізичної особи — пі...

Детальніше ...

Звільнення від оподаткування доходу фізособи від продажу земельної ділянки

13-03-2012 Перегляди: 53

У яких випадках сума доходу, отриманого фізособою від продажу земельної ділянки, не підлягає обкладе...

Детальніше ...

Сплата екологічного податку за I квартал 2012 року

06-04-2012 Перегляди: 53

Який порядок подання Податкової декларації екологічного податку та сплати податкових зобов’язань за ...

Детальніше ...

З 1 квітня 2012 року платники єдиного податку подаватимуть нову звітність

29-03-2012 Перегляди: 52

З 1 квітня 2012 року платники єдиного податку груп 2, 3, 4 подаватимуть нову звітність ...

Детальніше ...

Закон о поддержке малого и среднего предпринимательства принят с предложениями Президента

22-03-2012 Перегляди: 50

Парламентарии приняли (на основе правительственного законопроекта № 9202) с учетом пред...

Детальніше ...

Офіційний курс гривні до іноземних валют
12.04.2012
100 Доларів США 798.5000
100 Євро 1048.5104
10 Російських рублів 2.6792

Офіційні курси банківських металів за 10 тройських унцій (грн)
12.04.2012
Золото 132071.90
Срiбло 2531.25
Платина 127440.60
Палладiй 50864.45

Середньозважений курс на міжбанківському ринку
11.04.2012
грн. за 100 доларів США 801.92

Середньозважений курс на готівковому ринку
10.04.2012
Купівля, грн. за 100 доларів США 801.21
Продаж, грн. за 100 доларів США 803.93

Использованы материалы НБУ