Закон від 07.04.2011 р. №3206-VI «Про засади запобігання і протидії корупції », набере чинності з 01.07.2011 р., крім ст. 11 і 12, які наберуть чинності з 1.01.2012 р.
Ми ще не встигли забути про заплановану з 01.01.2011 р. боротьбу з корупціонерами, якими Законом №1506 Про засади запобігання та протидії корупції визначались підприємці та засновники, які одночасно займають керівні посади в заснованих ними юрособах. І ось менш ніж через півроку повертаємося до цього питання — адже Президент підписав Закон «Про засади запобігання і протидії корупції».
До корупціонерів знову прирівняли таких осіб, як аудитори, нотаріуси, оцінювачі, а також експерти, арбітражні керуючі, незалежні посередники, члени трудового арбітражу, третейські судді під час виконання ними цих функцій тощо (п. «б» ч. 2 ст. 4 Закону №3206).
Цим особам (це стосується й керівників юросіб приватного права) забороняється використовувати свої службові повноваження та пов’язані з цим можливості з метою одержання неправомірної вигоди або у зв’язку з прийняттям обіцянки/пропозиції такої вигоди для себе чи інших осіб, зокрема:
- неправомірно сприяти юрособам у здійсненні ними діяльності, одержанні субсидій, субвенцій, дотацій, кредитів, пільг, укладанні контрактів (у тому числі на закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти);
- неправомірно надавати перевагу юрособам у зв’язку з підготовкою проектів, виданням нормативно-правових актів та прийняттям рішень, затвердженням (погодженням) висновків.
Їм (особам, зазначеним у п. «б» ч. 2 ст. 4 Закону № 3206) також забороняється безпосередньо або через інших осіб одержувати дарунки (пожертви) від юридичних або фізичних осіб, крім родичів. Водночас якщо подарунок вартий не більш ніж 50% мінімальної зарплати на день прийняття дарунка, то з огляду на загальновизнані уявлення про гостинність — держслужбовець або нотаріус (аудитор тощо) можуть приймати такі подарунки. Якщо одне й те саме джерело дарує більше, ніж на одну мінімальну зарплату на рік, — це діяння містить ознаки корупції.
Посадові особи юросіб, фізособи визнаються корупціонерами у разі одержання від них державними службовцями або прирівняними до них цим законом особами неправомірної вигоди.
На відміну від Закону №1506, у новому законі про підприємців ні слова.
З 01.01.2012 р. (а саме з набранням чинності ст. 12 Закону) вводиться спеціальна перевірка щодо осіб, які претендують на зайняття посад, пов’язаних із виконанням функцій держави або місцевого самоврядування.
Також з 01.01.2012 р. набере чинності ст. 12 Закону, яка запроваджує фінансовий контроль, що, зокрема, полягає в необхідності оприлюднення шляхом опублікування у відповідних офіційних ЗМІ річної декларації про майно, доходи та витрати.
Наталія КАНАРЬОВА, Маріанна ХОМІЦКА, «Дебет-Кредит»
- Подання Звіту про суми податкових пільг - роз’яснює ДПАУ
- Мінрегіонбуд розповів, як визначати категорію складності об’єкта будівництва
- С 13 мая 2011 года вступят в силу изменения в КЗоТ по оплате труда командированных работников
- НКРЭ: садовые товарищества закупают электроэнергию по тарифам населенных пунктов
- Внесены изменения в правила розничной торговли ювелирными изделиями
- Период отпуска по уходу за ребенком до 3-х лет не включается в страховой стаж для выплаты пособий по временной нетрудоспособности
- Набрали чинності внесенні зміни до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців»
- Як у декларації відображаються запізнілі податкові накладні
- Тарифи на електроенергію для населення
- Зміни до Положення про порядок передачі об’єктів права держвласності