Наказ Держкомзему від 18.05.2010 р. № 376 «Про затвердження Інструкції про встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та їх закріплення межовими знаками»
Держкомзем затвердив Інструкцію про встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та їх закріплення межовими знаками.
Встановлення (відновлення) меж земельної ділянки здійснюється з метою визначення в натурі (на місцевості) метричних даних земельної ділянки, у тому числі місцеположення поворотних точок її меж та їх закріплення межовими знаками.
Встановлення меж ділянки в натурі (на місцевості) здійснюється на підставі розроблених та затверджених відповідно до ст. 186 Земельного кодексу:
- - технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) – якщо власнику (користувачу) ділянки видано документ, що посвідчує право на ділянку, без виносу її меж в натуру (на місцевість) та закріплення їх межовими знаками;
- - технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку, у т. ч. при поділі чи об’єднанні земельних ділянок або проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки – при передачі ділянки у власність (користування) із земель державної та комунальної власності, а також із земель приватної власності у разі зміни її меж або цільового призначення при поділі чи об’єднанні ділянок перед заповненням бланка держакта на право власності на ділянку або бланка держакта на право постійного користування землею.
Документація із землеустрою щодо встановлення меж житлової та громадської забудови розробляється у складі генерального плану населеного пункту, проектів розподілу територій і є основою для встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості).
Закріплення межовими знаками меж ділянки здійснюється виконавцем у присутності власника (користувача) ділянки, а також власників (користувачів) суміжних земельних ділянок або уповноважених ними осіб. Повідомлення проведення робіт здійснюється виконавцем завчасно, не пізніше, ніж за 5 р. д. до початку робіт.
Власникам землі межові знаки будуть передаватися на зберігання відповідно до акту прийому-передачі. При цьому знищення знака тягне за собою накладення штрафу від 85 до 170 грн.
Межові знаки, які встановлені з метою закріплення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) до набрання чинності цим наказом, є дійсними і підлягають заміні лише при добровільному зверненні власника (користувача) земельної ділянки.